Cuvée Ostrava

XXII. ročník mezinárodního konkurzu vín | 8. a 30. dubna 2024 | Zámek Zábřeh Ostrava

cz en

Cuvée 2012 Ostrava

Ke stažení:
Výsledky Cuvée 2012
Tisková zpráva Cuvée 2012
 

Jubilejní ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín uspořádal ve dnech 16 a 26. dubna 2012 klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh v Ostravě a Národním vinařským centrem se sídlem ve Valticích.

Akce probíhá za podpory Vinařského fondu. Čestným prezidentem a duchovním otcem jediné soutěžní přehlídky vín v Moravskoslezském kraji je guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus.

Moravští vinaři a dovozci vín ze zahraničí nominovali do letošního ročníku soutěže v šesti soutěžních kategoriích 99 soutěžních vzorků: 21 bílých vín suchých (kategorie A1), 20 bílých vín polosuchých, polosladkých, sladkých a likérových (A2 + E), 36 vín červených (B), 13 vín růžových (C) a 9 vín šumivých (D). Celkem byla do soutěže přihlášena vína 9 zemí: Česká republika (67 vín), Španělsko (15), Slovensko (7), Polsko (4), Dánsko (2), Francie (1), Chile (1), Argentina (1) a Jižní Afrika (1). Vína, která splnila statut soutěže, byla dne 16. dubna 2012 hodnocena v degustačním sále Národního vinařského centra na Zámku Valtice. Hodnotilo se stobodovou stupnicí a pouze vína se ziskem 85 bodů a více mohla být oceněna zlatou medailí. Stříbrnou medailí mohla být oceněna vína mezi 82 až 84,99 body. Organizátoři se zavázali neudělit více medailí než by odpovídalo 30% z celkového počtu do soutěže přihlášených vín. Toto pravidlo bylo uplatněno v rámci jednotlivých kategorií. Absolutní novinkou hodnocení byly mohutnostní a aromatické profily každého hodnoceného vína, které slouží vinařům jako zpětná vazba lépe než prostý údaj o počtu dosažených bodů.

Trojice odborných komisí, ve kterých pod vedením prof. Fedora Malíka, doc. Josefa Balíka a Bronislava Pavelky zasedli porotci z České republiky, Slovenska, Polska a Španělska, udělila celkem 18 zlatých a 12 stříbrných medailí. Moravská vína byla honorována 9 zlatými a 6 stříbrnými medailemi. Ze zahraničních účastníků uspěla nejlépe vína ze Španělska (3 zlaté, 3 stříbrné) a ze Slovenska (1 zlatá, 3 stříbrné). Po 1 zlaté medaili získala vína z Francie, Argentiny, Chile, Jižní Afriky a vinařsky exotického Polska. Zlatých bodových hodnot dosáhl rovněž vzorek z Dánska, jehož vína byla ve střední Evropě hodnocena vůbec poprvé.

Titul šampióna suchých bílých vín získala asambláž Ryzlinku rýnského a Tramínu červeného Cuvée Binder Elegance 2011 pozdní sběr (Pavel Binder – rodinné vinařství, Rakvice) z Velkopavlovické vinařské podoblasti. Šampiónem červených vín se stalo španělské cuvée Cabernetu Sauvignon a Samsó Lavinyeta Puntiapart 2009 (Lavinyeta / dovozce vinoteka.es s.r.o.). Cenu pro nejlépe hodnocené tuzemské červené víno obdrželo Cuvée Morabernet 2011 moravské zemské víno (Lukáš Hlinecký, Čejkovice), vyrobené z Cabernetu Moravia a Alibernetu.

Vítězem kategorie ostatních bílých vín bylo EGO No. 57 2011 jakostní (Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.), kupáž Chardonnay, Rulandského bílého a Rulandského šedého. Vítězem kategorie růžových vín se staly Grapes Pink 2011 moravské zemské víno (Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické Valtice) z odrůd Frankovka a Modrý Portugal. Vítězem kategorie šumivých vín a nejvýše hodnoceným vínem soutěže bylo Champagne Bernard Rémy Millésime 2002 (Bernard Rémy / dovozce Heros vino s.r.o.), cuvée Chardonnay, Pinot noir a Pinot meunier. Nejlepší kolekci vín představila valtická Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické.

Paralelně se soutěží Cuvée Ostrava byla letos již pošesté udělována zvláštní cena Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV PRIX CZ. Porotci (členové FIJEV z České republiky, Slovenska a Polska) na tuto cenu nominují z řad soutěžních vzorků Cuvée Ostrava ty, které zaujmou pro mimořádně příznivý poměr ceny a kvality, jako výjimečný vinařský počin či jako ukazatel cesty, kterou by se vinaři měli ubírat. Laureátem roku 2012 byl dánský sekt DON´s Cuvée Brut 2010 (Skaersogaard Vin) z odrůd Solaris, Madlenka raná a Sylvánské zelené, spolu s andaluským známkovým vínem Acinipo 2003 (Bodega F. Schatz), Frankovkou, jejíž hrozny dozrály nedaleko Málagy.

Pomyslné medaile a tituly šampiónů udělovaly v ostravském Zámku Zábřeh dne 26. dubna 2012 Komise veřejnosti. Tyto výsledky umožňují vinařům a dovozcům porovnat názory odborníků a milovníků vín. Komise veřejnosti udělily 17 zlatých a 13 stříbrných medailí. Šampiónem veřejnosti se stalo cuvée Chardonnay a Sylvánského zeleného Chasy Family Reserve 2005 (Vinařství Springer a.s.) a argentinská asambláž Malbec / Cabernet Sauvignon 2006 Reserva (Pascual Toso / dovozce Jaroslav Kšána). Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem byl vyhlášen Red Gentleman 2009 pozdní sběr (Velkobílovická vína s.r.o.) z Cabernetu Moravia a Zweigeltrebe. Vítězi jednotlivých kategorií byli dle názoru veřejnosti Cuvée Golesz 2009 Likierowe (Roman Mysliwiec – Winnica Golesz), kupáž polského novošlechtění Jutrzenka a amerického rezistentního kultivaru Elmer (Swenson red), Rosálie 2011 pozdní sběr (Rodinné vinařství Martina Šebesty), asambláž Cabernetu Sauvignon a Zweigeltrebe, a ve shodě s odbornou komisí Champagne Bernard Rémy Millésime 2002 (Bernard Rémy / dovozce Heros vino s.r.o.). Zajímavostí hodnocení komisí veřejnosti bylo při srovnání s komisí odbornou obecně nižší bodové ocenění bílých vín s vyšším zbytkovým cukrem.

Výsledky dosud jediné mezinárodní soutěže vín na severu Moravy byly zveřejněny 26. dubna 2012 na Výstavě vín Cuvée Ostrava v Zámku Zábřeh. Doprovodný program pro veřejnost zahájil prof. Fedor Malík tradiční řízenou degustací „Slovenská vína o páté“. Současně byla za doprovodu cimbálové muziky zpřístupněna výstava vín s možností volné ochutnávky nejen soutěžních vzorků kupáží, asambláží a známkových vín, ale také odrůdových vín přítomných moravských vinařů a dovozců zahraničních vín. Doprovodný program završil Josep Serra Pla (Španělsko) a „Vína z kraje Salvadora Dalího“.

Neskromným cílem organizátorů Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause: „Není cuvée jako cuvée“.

 

Kahan_web
Logo Národní vinařské centrum
vina_z_moravy Vinarsky_fond
VinarskyObzor_logo vino_cz vino_sk   Logo_Vino+styl NaszeWinnice_logo
hbtisk_logo davo Makro_logo   rsbp Elvin_logo