Cuvée Ostrava

XXII. ročník mezinárodního konkurzu vín | 8. a 30. dubna 2024 | Zámek Zábřeh Ostrava

cz en

Cuvée 2003 Ostrava

Dne 11. července 2003 se v prostorách ostravského hotelu ATOM uskutečnilo hodnocení 103 soutěžních vzorků přihlášených do I.ročníku mezinárodní soutěžní přehlídky vín Cuvée2003.

Dvě komise odborné (prof.V.Kraus, H.Baker, R.Stávek, Š.Kondrová, V.Hans – prof.F.Malík, L.Bárta, J.Konečný, M.Křístek, P.Hůrka) a dvě komise laické (členové sdružení K.A.H.A.N. a jejich hosté) hodnotily poměrně přísně. Odborné komise udělily pouhé 2 zlaté medaile, 10 medailí stříbrných a 18 medailí bronzových. Úspěch slavila vína producentů, majících dlouholeté, často již generacemi sklepmistrů prověřené, zkušenosti s tvorbou kupáží. Není tedy překvapením, že uspěla vína zahraniční (10 vzorků v prvé dvacítce), zejména pak vína španělská, dovezená firmou Petrus (3 vína v prvé pětce). Domácí vinaři získali 1 zlatou, 4 stříbrné a 13 bronzových medailí. Krok se zahraničím držely osvědčené „známky“ Vína Mikulov, VS Valtice, ale i nadějné kolekce Znovínu Znojmo a MVZ Ostrava. Z „nováčků“ na poli producentů vín typu cuvée uspěla nejlépe vína Collegium Vinitorum z Moravské Nové Vsi. Osvědčily se kupáže naších typických odrůd (Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené, ale i Svatovařinecké či Frankovka a Modrý Portugal). Hodnocení laické komise bylo oficiálním výsledkům velmi blízké – z prvé dvacítky oceněných vín by laici neudělili medaili pouze jedinému vínu.

Šampiónem výstavy se ziskem 88.0 bodů stalo slámové víno Cuvée 61 (Veltlínské zelené a Rulandské šedé) Vinařství Sonberk.

Vítězem kategorie vína bílá suchá byl ustanoven španělský vzorek Rueda Aura 2002 (Verdejo a Sauvignon), a to jak u odborné, tak i laické komise. Zatímco odborníci dali přednost vínům velkých firem (Víno Mikulov, MVZ Ostrava), laici vyzvedli slovenskou kupáž Sauvignonu a Sémmilonu (Víno Mrva a Stanko), Blatnického Roháče i novinky Gryllus (Vinařství Rodiny Špalkovy) a Krásná Hora (Bonus Eventus).

Rovněž v kategorii vína bílá ostatní oslovil odborníky i laiky stejný vzorek – slámové víno Cuvée 61 (Vinařství Sonberk). U obou porot zabodovaly Vinné sklepy Valtice i Znovín Znojmo. Všeobecně nadprůměrného bodového ohodnocení dosáhla vína se zbytkem cukru u komise laické.

V kategorii vína červená dali odborníci přednost vínům ze Španělska – Penedes Marques de Monistrol Reserva 1998 a Rioja Azpilicueta Crianza 1999. Laikové umístili na stupně vítězů vína moravská (vytvořená Helenou Glosovou a Janem Sečkářem z Collegium Vinitorum) a jediný český vzorek v soutěži (České vinařství Chrámce).

Kategorie vína růžová byla obsazena pouhými třemi vzorky, medaile udělena nebyla.

Překvapení se uskutečnilo v kategorii vína šumivá – nedávno v zahraničí vysoce oceněné Cuvée Helena Baker (Sekt Domaine) neuspělo. Jedinou medaili (a to od komise laické) by získal Znovín de Lux Brut. Odborníci umístili na prvé místo Cuvée Gold (Sekt Domaine), nicméně počet udělených bodů na medaili nestačil.

A konečně kategorie vína ostatní, v níž svedla portská vína vítězný i když poněkud nerovný souboj s moravskými víny perlivými.

Kahan_web
Logo Národní vinařské centrum
vina_z_moravy Vinarsky_fond
VinarskyObzor_logo vino_cz vino_sk   Logo_Vino+styl NaszeWinnice_logo
hbtisk_logo davo Makro_logo   rsbp Elvin_logo